BAFTA Film Awards 2018 vinderliste fuldt ud

Spoilere, hvis du venter på, at det kommer i gang på tv'et!

2018 EE BAFTA Film Awards finder sted i aften i Londons Royal Albert Hall, hvor filmindustriens bedste film, rollebesætning og besætning de sidste 12 måneder vil blive hædret for deres præstationer. Nysgerrig efter, hvem der stemmer, og hvordan priserne fungerer? Her er vores praktiske forklaring.



Hostet af Joanna Lumley, vil du være i stand til at fange ceremonien fra kl. 21 på BBC One, men da det sendes med en lille forsinkelse, afslører vi alle vinderne her, som de er annonceret. Så pas på, hvis du venter på festlighederne for at komme i gang på tv ...



Bedste film

BAFTA Awards 2018, bedste film Facebook

Kald mig efter dit navn

Mørkeste time



Dunkerque

Vandets form

Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri - Vinder



direktør

BAFTA Awards 2018, nomineringer af direktører HELD OG LYKKEFacebook

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049

Luca Guadagnino, Kald mig efter dit navn

Christopher Nolan, Dunkerque

Guillermo del Toro, Vandets form - Vinder

Martin McDonagh, Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri

Hovedrolle

BAFTA Awards 2018, nomineringer til førende skuespiller Facebook

Daniel Day-Lewis, Fantomtråd

Daniel Kaluuya, Gå ud

Gary Oldman, Mørkeste time - Vinder

Jamie Bell, Filmstjerner dør ikke i Liverpool

Timothée Chalamet, Kald mig efter dit navn

Førende skuespillerinde

BAFTA Awards 2018, nomineringer til førende skuespillerinde HELD OG LYKKEFacebook

Annette Bening, Filmstjerner dør ikke i Liverpool

Frances McDormand, Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri - Vinder

Margot Robbie, Jeg, Tonya

Sally Hawkins, Vandets form

Saoirse Ronan, Lady Bird

Birolle

BAFTA Awards 2018, nomineringer til birolle Facebook

Christopher Plummer, Alle pengene i verden

Hugh Grant, Paddington 2

Sam Rockwell, Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri - Vinder

Willem Dafoe, Florida-projekt

Woody Harrelson, Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri

Birolle

BAFTA Awards 2018, nomineringer til understøttende skuespillerinde Facebook

Allison Janney, Jeg, Tonya - Vinder

Kristin Scott Thomas, Mørkeste time

Laurie Metcalf, Lady Bird

Lesley Manville, Fantomtråd

Octavia Spencer, Vandets form

EE Rising Star

Daniel Kaluuya - Vinder

Florence Pugh

Josh O'Connor

Timothée Chalamet

Tessa Thompson

Fremragende britisk film

BAFTA Awards 2018, fremragende britisk film HELD OG LYKKEFacebook

Mørkeste time

Stalins død

Guds eget land

Lady Macbeth

Paddington 2

Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri - Vinder

Original manuskript

BAFTA Awards 2018, originale manuskript nomineringer Facebook

Gå ud (Jordan Peele)

Jeg, Tonya (Steven Rogers)

Lady Bird (Greta Gerwig)

Vandets form (Guillermo del Toro, Vanessa Taylor)

Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri (Martin McDonagh) - Vinder

Tilpasset manuskript

BAFTA Awards 2018, tilpassede manuskript nomineringer Facebook

Kald mig efter dit navn (James Ivory) - Vinder

Stalins død (Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider)

Filmstjerner dør ikke i Liverpool (Matt Greenhalgh)

Molly's Game (Aaron Sorkin)

Paddington 2 (Simon Farnaby, Paul King)

Fremragende debut af en britisk instruktør, forfatter eller producent

Ghoulen - Gareth Tunley (forfatter / instruktør / producent), Jack Healy Guttman og Tom Meeten (producenter)

Jeg er ikke en heks - Rungano Nyoni (forfatter / instruktør), Emily Morgan (producent) - Vinder

Kæbeben - Johnny Harris (forfatter / producent), Thomas Napper (instruktør)

Kingdom of Us - Lucy Cohen (direktør)

Lady Macbeth - Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O'Reilly (Producer)

Woody Harrelson i tre reklametavler trailer Ræv

Animeret film

Kokosnød - Vinder

Kærlig Vincent

Mit liv som en courgette

Film

Blade Runner 2049 (Roger Deakins) - Vinder

Mørkeste time (Bruno Delbonnel)

Dunkerque (Hoyte van Hoytema)

Vandets form (Dan Laustsen)

Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri (Ben Davis)

Kostume design

Skønheden og Udyret (Jacqueline Durran)

Mørkeste time (Jacqueline Durran)

vil der være endnu en sæson af fremmede ting

Jeg, Tonya (Jennifer Johnson)

Fantomtråd (Mark Bridges) - Vinder

Vandets form (Luis Sequeira)

Plakaten om vandets form Fox Searchlight-billeder

Dokumentar

Spøgelsesbyen (Matthew Heineman)

Jeg er ikke din neger (Raoul Peck) - Vinder

Icarus (Bryan Fogel, Dan Cogan)

En ubelejlig efterfølger (Bonni Cohen, Jon Shenk)

Jane (Bestyrelse i morgen)

Redigering

Babychauffør (Jonathan Amos, Paul Machliss) - Vinder

Blade Runner 2049 (Joe Walker)

Dunkerque (Lee Smith)

Vandets form (Sidney Wolinsky)

Tre reklametavler uden for Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Film ikke på engelsk

Det (Paul Verhoeven, sagde Ben Said)

Først dræbte de min far (Angelina Jolie, Rithy Panh)

Tjenestepigen (Park Chan-wook, Syd Lim) - Vinder

Loveless (Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky)

Sælgeren (Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy)

Gary Oldman som Winston Churchill i The Darkest Hour Universalbilleder

Makeup og hår

Blade Runner 2049 (Donald Mowat, Kerry Warn)

Mørkeste time (David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji) - Vinder

Jeg, Tonya (Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee)

Victoria og Abdul (Daniel Phillips)

Spekulerer (Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten)

Original musik

Blade Runner 2049 (Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer)

Mørkeste time (Dario Marianelli)

Dunkerque (Hans Zimmer)

Fantomtråd (Jonny Greenwood)

Vandets form (Alexandre Desplat) - Vinder

Produktionsdesign

Skønheden og Udyret (Sarah Greenwood, Katie Spencer)

Blade Runner 2049 (Dennis Gassner, Alessandra Querzola)

Mørkeste time (Sarah Greenwood, Katie Spencer)

Dunkerque (Nathan Crowley, Gary Fettis)

Vandets form (Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau) - Vinder

dunkirk, fionn whitehead Warner Bros.

Kort animation

Har hjerte (Will Anderson)

Mamoon (Ben Steer)

Langt fra hinanden (Paloma Baeza, Ser En Low) - Vinder

Kortfilm

Aamir (Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster)

Cowboy Dave (Colin O'Toole, Jonas Mortensen) - Vinder

En drukning (Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell)

Arbejde (Aneil Karia, Scott O'Donnell)

Wren Boys (Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick)

Lyd

Babychauffør (Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater)

Blade Runner 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth)

Dunkerque (Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten) - Vinder

Vandets form (Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern)

Star Wars: The Last Jedi (Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood)

Specielle visuelle effekter

Blade Runner 2049 (Gerd Nefzer, John Nelson) - Vinder

Dunkerque (Scott Fisher, Andrew Jackson)

Vandets form (Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott)

Star Wars: The Last Jedi (Stephen Alpin, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan)

Krig for abernes planet (Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist)

BAFTA Award generisk Rex / Shutterstock

BAFTA Special Award

Ray Merrin

Fremragende britisk bidrag til biograf

National Film and Television School

BAFTA Fellowship

Sir Ridley Scott


Digital Spy Facebook-side og 'Følg' på vores @digitalspy Twitter-konto og du er klar.